Siirry pääsisältöön

Yksi maailman monista ihmeistä

Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa, varsinkin pienille kissoille (ja varmaan sitten niille kissanomistajillekin). Esimerkiksi pöydälle unohtunut pullonkorkki oli maailmoja mullistava kokemus Nalalle ja sen suhtautuminen tuohon omituiseen pyöreään asiaan oli puolestaan sitten allekirjoittaneelle. 






Korkki unohtui pöydälle myös kuvien ottamisen jälkeen. Aamuyöstä korkkijahti alkoi sitten kunnolla kun ei ollut ihmistä kameran takana kyykkimässä riesana. Nala sattui toteamaan että kun sai pudotettua tuon kummallisen esineen alas liukui se laminaatilla mallikkaasti karkuun kun vähän tassulla avitti. Nalan myös suureksi harmiksi henkilökunta veti pidemmän korren tässä ja sai metsästettyä korkin parempaan talteen herättyään kolinaan ja töminään. Sen kummemmin saalista ei näkynyt enää samana yönä eikä myöskään sitä seuraavina. 

Kommentit

  1. Harmi kun et ehtinyt piilottaa sitä vaikka sohvan alle omaan jemmaan! - Max

    VastaaPoista
  2. Vastaukset
    1. Ilmeisesti, vaikka mä kyllä vähän ihmettelen noiden vetovoimaa:D

      Poista
  3. Hyvä lelu! Vielä joskus tulee varmasti samanlainen vastaan, viet sen sitten piiloon. Toimii täällä! - Seppo

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitti vinkeistä Seppo, täytyy vaan olla vikkelämpi liikkeissään ens kerralla! - Nala

      Poista
  4. Korkkilelu paras lelu! Meillä se on joko sohvan alla tai poimittuna pois, en muista kun ei ole pitkään aikaan näkynyt. :'D Voisi melkeinpä jättää korkin kisuille uusimmasta pullosta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Korkit, paperitollot, mihin mielikuvitus riittääkään ja mitkä ei oo tarkotettu varsinaisesti kissanleluiksi niin ne aina kelpaa 😅 eipä tarvi varmaan enää leluja eläinkaupasta raahata!

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Kiitos kaikesta 💛

  Totesin että tulipa dramaattinen otsikko, mutta ehkä se on jopa tarkoituksella.  Olen miettinyt pääni puhki mitä teen blogin kanssa, koska tämä on ollut aikoinaan ensimmäinen askel siihen suuntaan mitä ikinä olenkaan halunnut tehdä eli kirjoittaa omista eläimistäni julkisesti. Kun tämän aloitin niin enpä olisi uskonut miten hienoja kokemuksia blogin kautta olenkaan saanut kokea. Kiitos ihan hirveästi tuesta ja kannustuksesta sellaisissa hetkissä, kun meillä on ollut huolestuttavia ja tiukkoja paikkoja. En tiedä miten olisin kestänyt esimerkiksi kaikkea Fidon sairastuttua viime vuonna, ellen olisi saanut niin paljon tsemppausta teiltä. Se on nimittäin ollut eläintenpidossani kurjin ja kamalin hetki. Kirjoittaminen auttoi purkamaan oloa, ja siitä olen niin kiitollinen että sen tänne sain tehdä.  Elämänmuutoksille ei vain voi mitään, ja niitä on tullut rutkasti lisää. Minulla ja eläimillä on kaikki hyvin. Nyt vain kiire on sellainen, että jostain pitää karsia tekemistä poi...

Hyvää ja rauhallista joulua!

  Meillä asetutaan jälleen ansaitulle joululevolle. Tänä vuonna jouluhullutus sai allekirjoittaneesta vallan ja niinpä kissaparat joutuivat osaksi tonttuasusteinnostusta. Joulu on onneksi kerran vuodessa vaan, joten enää moisista kammotuksista ei tarvitse kärsiä.  Oikein ihanaa, rentouttavaa ja rauhallista joulua meiltä kaikilta teille jokaiselle 🎅🎄🎁

Hauskaa uutta vuotta vuodelle 2021!

  Lämmöllä otamme tulevan vuoden vastaan. Oli tässäkin vuodessa omat puolensa, vaikka muuten raskas onkin ollut. Olihan meillä muutto uuteen asuntoon ja sitten heinäkuussa kotiutui Fido. Siinä kai ne kohokohdat olivat, vaikka on tähän vuoteen mahtunut onneksi muutakin mukavaa.  Tämä on Fidon ensimmäinen vaihtuva vuosi, joten juhlistamme kotona ja katsomme millaisen reaktion raketit saavat aikaan. Veikkaus on, että eivät juuri minkäänlaista mutta eihän sitä koskaan tiedä. Fidon mielestä kun kovaääninen imuri on viheliäisimmistä pahoista asioista pahin.  Nala ei ainakaan pelkää, se katselee ikkunasta ja ottaa aina tyynen zenmäisesti vaihtuvan vuoden vastaan. Voitteko uskoa että se on asunut täällä meillä pian 5 vuotta? Aika menee kyllä vauhdilla eteenpäin. Hauska uutta vuotta vuodelle 2021! Palataan taas ensi vuonna blogin merkeissä asiaan! 💛